W ciągu ostatnich lat znacząco zmieniła się rola sypialni. Wraz z przemianą ustrojową wkroczyły do naszego kraju wzorce zachodnie i sen zyskał stosowną oprawę. Z niewygodnych wersalek przechodzimy do wygodnych łóżek z materacami, najczęściej w oddzielnych pomieszczeniach, które stają się swoisty azylem – oazą spokoju i wypoczynku. Sypialnie stały się ważnym elementem naszego życia. W nich śpimy, odpoczywamy, relaksujemy się, oglądamy tv lub pracujemy korzystając z laptopa.

W tej sytuacji nasz materac narażony jest na różne zabrudzenia i plamy. Chcąc zadbać o niego, warto wiedzieć, co i kiedy należy zrobić aby przywrócić czystość. Umiejętna pielęgnacja sprawi, że przedłużymy życie naszego materaca a jego powierzchnia pozostanie czysta.

Pierwszą zasadą jest to, że nie czekamy aż plama wyschnie. Świeża plama jest łatwiejsza do wyczyszczenia niż zaschnięta, ponieważ substancja nie zdążyła wniknąć głęboko we włókna. Chcąc wytrzeć plamę, najlepiej zaopatrzyć się w czystą ściereczkę z mikrofibry i zmoczyć ją chłodną wodą, ponieważ ciepła może powiększyć plamę, rozlać się szerzej. Tak przygotowani powinniśmy lekko uciskać plamę kierując się od zewnątrz do wewnątrz plamy. Pocieranie jest niewskazane, bo przez to zabrudzenie może wniknąć do dalszych warstw materaca.

Gdy plama będzie usunięta w znacznym stopniu, sięgamy po odplamiacz enzymatyczny, za którego pomocą usuniemy resztki plamy wraz z przebarwieniem. Ostatni etapem jest suszenie materaca. Wtedy najlepiej umieścić go w przewiewnym i nasłonecznionym miejscu, gdzie będzie mógł całkowicie wyschnąć.