Specjaliści nie mają wątpliwości, jaka pozycja jest najlepsza do spania. Wygrywa zdecydowanie spanie na wznak, najlepiej, wręcz po żołniersku, czyli z wyciągniętymi wzdłuż ciała rękami. A co mówią na ten temat statystyki? Jak zwykle, specjaliści sobie, a życie sobie.

Największa liczba osób śpi na boku. Lewy, prawy – tutaj podobno też jest różnica, bo według specjalistów, różnego rodzaju naturoterapeutów, lewy jest lepszy. Tutaj z kolei badacze snów obserwują, że osoby śpiące na lewym boku śnią częściej koszmary, chociaż z punktu widzenia ajurwedy, lewy bok jest znacznie zdrowszy od prawego, ponieważ odciąża najważniejsze organy wewnętrzne.

Każdy człowiek musi sam rozważyć, w jakiej pozycji jest mu najwygodniej, a najważniejszym kryterium jest to, czy rano wstanie bez bólu i w dobrym nastroju. Rehabilitanci polecają krótkie rozciąganie mięśni po wstaniu z łóżka, za przykład wskazując koty lub psy, które wstając, przeciągają się.

Jeśli ktoś lubi spać na boku, w utrzymaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa pomoże również miękki materac. Szczególnie polecany jest typ z pianką termoplastyczną, czyli dostępny w naszym sklepie materac Memory. Kładąc się na nim, wystające części ciała – ramiona, biodra – zagłębiają się w piankę, która dzięki temperaturze ciała, dopasowuje się do ciała, przez co jest nam wygodnie. Kręgosłup zachowuje prostą linię, patrząc na pozycję ludzkiego ciała z boku łóżka i nie narażamy go na niewygodę, przykurczanie jednych mięśni i zbytnie rozciąganie innych.
Aby poczuć różnicę, można spróbować spania na innych typach materaców, zwłaszcza twardych. Nawet po jednej, przespanej nocy, będzie zauważalny kontrast między materacem miękkim a typem twardym przy pozycji spania na boku. Zachęcamy do wypróbowania Memory lub innego materaca z miękkich typów produkowanych przez naszą firmę.