Każdy z nas lubi się wysypiać i spać w przyjemnych warunkach, dlatego mając czysty i zadbany materac wydłużamy jego czas użytkowania oraz zapewniamy higieną podczas snu.

1. Wentylacja, czyli dlaczego materacy nie kładziemy na podłodze
Bardzo często kupujemy sam materac i kładziemy go bezpośrednio na podłodze. Użytkowanie materaca w taki sposób znacznie skraca jego czas użytkowania oraz przyczyni się do rozwoju grzybów i bakterii. Materac leżący bezpośrednio na ziemi i bez stelaża, nie ma wentylacji, co powoduje gromadzenie dużej ilości wilgoci, wytwarzanej podczas snu. Użytkowanie w taki sposób, może również zakończyć się pojawieniem pleśni – wówczas materac nadaje się już tylko do wyrzucenia.

2. Pokrowiec na materac – warto go używać
W łóżku spędzamy bardzo wiele czasu. Używamy go do spania, jak również do odpoczynku, oglądania filmów, czytania, a podczas tych czynności często spożywamy posiłki i napoje – które mogą zabrudzić nasz materac i przeniknąć do środka. Dlatego warto zakupić specjalny pokrowiec na materac, który zabezpieczy go przed zalaniem, plamami oraz kurzem – jednocześnie wydłużając jego żywotność.

3. Obracanie i przekładanie materaca na drugą stronę
Materace, bardzo często są wykonane z materiałów sprężystych, dlatego długotrwały nacisk w jedno miejsce powoduje, jego odkształcenie, dlatego co 6 miesięcy producenci zalecają jego obracanie. Przekładanie materaca powoduje, że wraca on do swojej pozycji i kształtu pierwotnego. Materac należy przekładać zarówno na drugą stronę, jak i obracać go o 180 stopni.

4. Materac to nie trampolina
Bardzo często nasze dzieci używają materaca jako trampoliny, skacząc po nim z całą brygadą znajomych. Takie zabawy mogą doprowadzić do odkształcenia i uszkodzenia sprężyn, a materac będzie jedynie nadawał się do wymiany, a o relaksującym śnie będzie można tyko pomarzyć.

5. Dbaj o czystość materaca
Materac ma bezpośredni, kontakt z naszym ciałem, oraz powietrzem w pomieszczeniu – dlatego też możemy znaleźć na nim naskórek, włosy oraz kurz. Powoduje to, że staje się on idealnym środowiskiem dla roztoczy. Warto zatem regularnie odkurzać materac i zadbać o pokrowiec, który możemy prać w pralce w temperaturze 60 stopni.