Wiele par decydując się na zakup łóżka, a tym samym materaca, zastanawia się, czy wybrać jeden duży, czy też dwa mniejsze tworzące razem duże łoże. Wiadomo, że duży materac wychodzi taniej niż dwa mniejsze, więc trzeba mieć na uwadze również ten czynnik. Drugim, bardzo ważnym elementem jest strefa łączenia dwóch materacy. W tym miejscu powstanie twarda przestrzeń i w razie zdecydowania się na tę opcję, należy zadbać o to, aby oba materace miały przynajmniej tę samą wysokość i sposób szycia pokrowca. Mimo wszystko to miejsce może w przyszłości utrudniać użytkowanie.

Kupowanie dwóch oddzielnych materacy ma sens wtedy, gdy między dwiema osobami jest dość duża różnica wagowa i mają różne preferencje co do podłoża do spania. Nawet w przypadku większych różnic gabarytowych, warto zainteresować się elastycznym materacem do spania. Obecne technologie potrafią świetnie izolować strefy poprzez np. użycie nie połączonych ze sobą sprężyn kieszeniowych, które reagują ugięciem tylko w miejscu nacisku. Nowoczesne materiały używane przy produkcji bardzo dobrych materacy doskonale oddzielają ruchy drugiej osoby, tak, aby nie były źródłem dyskomfortu podczas snu lub wypoczynku. Duży, uniwersalny materac może być doskonałym rozwiązaniem dla dwojga.

Kwestia wyboru jednej z tych opcji to sprawa indywidualna dyktowana np. możliwościami, potrzebami, preferencjami, jednak warto rozważyć każdą z nich aby w przyszłości cieszyć się przez lata miejscem spania spełniającym wszelkie nasze oczekiwania.