Kupujemy nowy materac. Wybieraliśmy starannie jaki ma być, kierując się swoimi preferencjami odnośnie spania lub zdrowotnymi. Uznaliśmy, że na spaniu nie warto oszczędzać, bo przekłada się bezpośrednio na jakość naszego życia – samopoczucie, zdrowie, kondycję organizmu, czyli odpowiednie napięcie naszych mięśni, kręgosłup, stawy.

Przyjechał, ten pieczołowicie wybierany sprzęt, na którym spędzamy ⅓ doby lub nieco więcej. Nasz materac, materac naszych dzieci lub dziadków. Piękny, zazwyczaj śnieżnobiały jak świeży śnieg, którego powierzchni nic nie dotknęło. Wydaje nam się, że materac pozostanie taki piękny na długi czas. Wyobrażenia sobie, a życie, niestety, sobie.

Bywa tak, że ktoś z członków rodziny zmaga się z moczeniem nocnym – małe dziecko, nastolatki lub nawet osoby dorosłe. Czy wychodząc z założenia, że szkoda pieniędzy na dobry materac skazujemy ich na gorszą jakość spania? A przecież każdy z nas zasługuje na zdrowe, wygodne rozwiązania.

Nie musimy rezygnować ze zdrowia i wygody! Obecnie są rozwiązania ułatwiające zmaganie się z tą niedogodnością. Jeśli moczenie jest incydentalne, wystarczy zabezpieczyć materac specjalnym prześcieradłem, które nie przepuszcza wilgoci. Nie jest to ceratka lub coś podobnego. Wierzchnia warstwa jest przyjemna dla ciała, najczęściej frotte, a warstwa spodnia jest gumowana.
Takie prześcieradła można prać używając programu do gotowania, dzięki czemu mamy możliwość pozbycia się przykrego zapachu moczu i bakterii. Na rynku dostępne są różne rodzaje prześcieradeł ochronnych. Można przykryć całą powierzchnię materaca lub zastosować jako podkład pod odpowiednie części ciała. Prześcieradło ma tę zaletę, że mocz nie rozlewa się po powierzchni jak to jest w przypadku cerat lub gumowych podkładów.

Jeśli zdarzy się jednak plama, powinniśmy poradzić z nią sobie za pomocą wody, octu i sody.
Wodę i ocet mieszamy w proporcjach 1:1 i wlewamy do spryskiwacza, którym zwilżamy powierzchnię materaca. Osuszamy ją szybko, zbierając wilgoć ręcznikami papierowymi lub chłonną ścierką z mikrofibry. Czynność potem powtarzamy jeszcze raz i zostawiamy materac do schnięcia.
W przypadku, gdy zapach moczu jeszcze się unosi, na suchy materac sypiemy sodę i zostawiamy na kilka godzin. Soda powinna zaabsorbować zapach. Usuwamy ją później odkurzaczem.