Przeglądając oferty sklepów sprzedających materace, natykamy się na wiele, być może, całkiem dla nas nowych i niezrozumiałych pojęć. Same typy materaców potrafią dać do myślenia, bo trudno powiedzieć, co oznacza pojęcie materac bonellowy, kokosowy, z efektem pamięci itp. itd. Przy wizycie w sklepie stacjonarnym zapewne sprzedawca dokładnie nam wytłumaczy, co jest z czego i jakie to ma znaczenie, ale warto już wcześniej zorientować się w temacie, aby mieć jako takie pojęcie. Być może już wtedy ukierunkujemy nasze poszukiwania, bo jakiś typ szczególnie przypadnie nam do gustu.
Materac bonellowy to jeden z najpopularniejszych typów. Nazwę swoją zawdzięcza sprężynom, które są ustawione pionowo obok siebie i połączone ze sobą drutem spiralnym. Co jest charakterystyczne, połączenie sprężyn ze sobą skutkuje tym, że w momencie nacisku ugina się większy obszar materaca. Zrobione z bardzo dobrej jakości drutu, takie sprężyny latami pozostają elastyczne i są odporne na odkształcenia. Zazwyczaj wykorzystywane do materaców bardziej twardych, zwłaszcza z matami kokosowymi. Jednak nie jest to regułą, bo zdarzają się też materace miękkie.
Materac kieszeniowy swoją nazwę zaczerpnął również od sprężyn. W tym przypadku zasada jest jednak inna – sprężyny są również ustawione pionowo, ale już nie połączone ze sobą. Co więcej, każda z nich jest w oddzielnej torebce z materiału, tzw. kieszeni i pracuje tylko w swoim obszarze. Jak się to przenosi na właściwości materaca? Takie podłoże ugina się tylko punktowo, pod ciężarem ciała, odpowiednio do danej części ciała, co skutkuje znacznie lepszym dopasowaniem. Dlatego ten typ jest często wykorzystywany w materacach zdrowotnych.