Chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci. Troska o ich dobro jest najczęściej na pierwszym miejscu i nie szczędzimy wysiłków, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Wiele naszych działań ma wpływ nie tylko na teraźniejszość, ale również przyszłość. Wiele podjętych we wczesnym dzieciństwie decyzji, będzie procentować w ich dorosłości takimi czy innymi rzeczami. Jedną z nich jest kondycja i zdrowie kręgosłupa. Wielu rodziców decyduje się na to, aby ich niemowlę spało razem z nimi. Z punktu widzenia zdrowia dziecka nie jest to dobra decyzja, ponieważ dorośli najczęściej wybierają materace miękkie, które nie są odpowiednie dla młodego kręgosłupa. Kupując łóżeczko przed narodzeniem dziecka kierujemy się głównie estetyką i funkcjonalnością. Ma być ładne, praktyczne i przede wszystkim – bezpieczne dla dziecka. A co w takim razie z materacem?

Materac polecany najmłodszym pociechom ma być przede wszystkim przyjazny dla jego delikatnej skóry i odpowiedni dla kształtującego się szkieletu, głównie kręgosłupa. Pamiętajmy, że taki maluszek spędza w łóżeczku ⅔ doby, więc około 16 godzin, więc warto zadbać aby podłoże było dość przewiewne i ze składników naturalnych, nie powodujących alergii, zapewniających dzieciom ochronę antybakteryjną i antygrzybiczną. Takimi materiałami są np. bawełna i kokos.

Kolejna rzecz to twardość. Zbyt miękki materac może powodować u dzieci napięcia mięśniowe i asymetrię, więc niemowlakom wybiera się zazwyczaj materace dość twarde.
Wybierając materac, warto zaopatrzyć się również w odpowiedni ochraniacz, który zapewni higienę i komfort snu.