Mawia się, że młodość wyśpi się nawet na kamieniu. Wystarczy wtedy kawałek podłogi i dachu nad głową. Im bardziej wchodzimy w wiek dojrzały, tym częściej szukamy wygody. Wielu z nas nie wyobraża sobie powrotu do spania na ciasnych i niewygodnych wersalkach, które były głównym wyposażeniem sypialni w czasach nie takich jeszcze zamierzchłych. Wersalki są nadal wybierane jako meble do spania, jednak kto spróbował spania na łóżku z materacem, ten potem najczęściej już przy nim zostaje.

Seniorzy nie tylko cenią sobie wygodę, ale niestety często cierpią na różne schorzenia. Kręgosłup, stawy, układ krążenia, reumatyzm i marznięcie w nocy wymagają szczególnej troski w kwestii doboru odpowiedniego materaca, który da maksimum komfortu i przyniesie ulgę przy tego typu sprawach.
Na problemy z kręgosłupem bardzo dobre są materace bardzo elastyczne, ze sprężynami kieszeniowymi. Tutaj chodzi o odciążenie kilku ważnych stref np. kręgów szyjnych, bioder cz barków. Świetnie sprawdzają się wkłady ortopedyczne takie jak pianka termoelastyczna, lateks czy pianka wysokoelastyczna.

Podobnie jest przy problemach z krążeniem. Warto wtedy dobrać materac z pianką z efektem pamięci, która pod wpływem temperatury ciała dopasowuje się do kształtów przez co redukuje nacisk na naczynia krwionośne i zwiększa w nich przepływy. Dodatkowo wspomożeniem będzie użyta w materacu wełna owcza, ponieważ wełna posiada niesamowite właściwości drażnienia naczyń krwionośnych a tym samym poprawiania krążenia, co przyczyni się również do poprawy ciepłoty ciała, a tym samym do redukcji uczucia zimna.