Woda i pożywienie to podstawa egzystencji człowieka. O ile bez jedzenia można wytrzymać do miesiąca to bez wody już człowiek przeżyje tylko do kilku dni. Jest jednak jeszcze jeden, niesamowicie ważny czynnik, odpowiedzialny za nasze zdrowie – sen. Zła powierzchnia spania skutkuje wieloma chorobami. Długotrwałe spanie na niewygodnym łóżku powoduje przede wszystkim bóle: stawów, mięśni, od kręgosłupa występują bóle głowy, dość uporczywe i utrudniające życie. Podłoże oddziałuje na ludzki układ krążenia – naciski na naczynia zaburzają swobodny przepływ krwi. Ilość i jakość snu odbija się na wydajności w pracy, nastawieniu do danego dnia, a z poważniejszych spraw – odbija się na układzie immunologicznym. Niewysypianie się obniża odporność, jest również czynnikiem zwiększającym ryzyko cukrzycy.

Sen to podstawa. W tym czasie następuje regeneracja całego organizmu, więc powinniśmy zadbać o dobrą jakość tego rodzaju odpoczynku.

Materac kupuje się zazwyczaj na długie lata, więc wskazane byłoby, aby zainwestować w sprzęt o bardzo dobrej jakości, bo to procentuje wieloma dobrymi rzeczami. Materiały używane do takiej jakości materaca są zazwyczaj nieporównanie lepsze i przy prawidłowym użytkowaniu i higienie, materac może służyć przez bardzo długie lata. W tym zakresie cenowym dostępne są materace ze sprężynami kieszeniowymi, punktowo uginające się pod ciężarem danego fragmentu ciała, pianka termoelastyczna o właściwościach ortopedycznych i inne materiały, poprawiające wytrzymałość materaca i zwiększające jakość snu.