Życie stawia w nas różnych sytuacjach. Zdarza się, że musimy mierzyć się z własną chorobą lub swoich bliskich. Poczynając od plagi XXI wieku, czyli licznych schorzeń narządu ruchu, wad postawy po choroby wymagające długotrwałego leżenia. W tych momentach szczególnie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem życia jest bardzo dobry materac do łóżka.
W czasie snu przyjmujemy różne pozycje – od popularnego spania na wznak po spanie na bokach i na brzuchu. Wybierając materac trzeba szczególnie uwzględnić pozycję spania, bo to ma wpływ m.in. na wybór stopnia twardości. Jeśli ktoś śpi głównie na bokach, powinien wziąć pod uwagę fakt, że materac ma uginać się tak, aby kręgosłup w pozycji bocznej zachowywał linię prostą, więc biodra, barki i inne, wystające elementy, mają bez problemu zapadać się w podłoże. Tutaj bardzo dobrze sprawdzą się materace elastyczne, z pianką termoelastyczną i sprężynami kieszeniowymi.
Jeśli ktoś ma poważne wady postawy, przed zakupem materaca powinien skonsultować się z dobrym ortopedą lub rehabilitantem, który ustali najlepszy stopień sprężystości.
Inną kwestią są choroby wymagające długiego leżenia. Tutaj również ważna jest najczęściej przybierana postawa leżenia, ale dochodzi czynnik przeciwodleżynowy, gdyż osoby długo przebywające w łóżku narażone są na powstawanie odleżyn. Należy wtedy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza co zapewnia np. lateks. Czasem trzeba zainwestować w specjalny materac przeciwodleżynowy, który posiada specjalne wycięcia wkładu i przepuszczalny materac.