Ludzie w obecnych czasach cierpią na wiele chorób cywilizacyjnych. Siedzący tryb życia, praca za biurkiem, bardzo mała aktywność fizyczna, podjeżdżanie samochodem nawet na krótkich odcinkach – wszystko to może nie jest odczuwalne od razu. Latami możemy mieć poczucie, że wszystko jest w porządku. Wiele schorzeń daje wyraźne objawy po latach, wtedy profilaktyka już nie wystarczy.

Do tego typu rzeczy należą choroby narządu ruchu i choroby krążenia. Wady postawy mają już dzieci, ale to dorośli doświadczają nieprzyjemnych skutków jakimi są nieokreślone bóle głowy, szyi lub innych okolic ciała, rwa kulszowa, wypadające dyski kręgosłupa. Warto, aby każdy człowiek zadbał o swoje miejsce do spania, bo ono może znacznie przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia.

Najpierw trzeba zwrócić uwagę, czy stopień twardości materaca jest dostosowany do naszej sylwetki, ciężaru ciała i schorzeń. Osobom cierpiącym na bóle głowy, szyi lub kręgosłupa polecane są materace ze sprężynami kieszeniowymi, które uginają się punktowo, dając odpowiednie podparcie danej części ciała.

Innym rozwiązaniem jest pianka termoelastyczna dopasowująca się do kształtu ciała pod wpływem nacisku ciała i jego temperatury, przez co następuje redukcja nacisków i uczucie bardzo przyjemnego zatapiania się.
Materace lateksowe polecane są dla tych, którzy w czasie snu zmieniają bardzo często pozycję, ponieważ lateks szybko reaguje na zmiany i równie szybko dopasowuje się do ciała.

Możliwe to jest dzięki specjalnym właściwościom lateksu, gdyż posiada on wysoką elastyczność punktową i sprężystość.