Przeglądając oferty łóżek w różnych sklepach, łatwo można zauważyć, że jest kilka standardowych rozmiarów łóżek, a tym samym – materacy. Jeśli chodzi o długość materaca, tutaj jest jeden standard – 200 cm w łóżkach dla dorosłych i najczęściej 140 cm dla łóżeczek dziecięcych. Zakres szerokości łóżka zaczyna się od 80 cm, potem mamy 90, 100, 120, 140, 160 i 180 cm.

Obecnie mamy duże możliwości i możemy sięgać po rozwiązania inne niż sklepowe. Czasem na łóżko takie, a nie inne, nie pozwalają warunki mieszkaniowe. Chcąc osiągnąć takie a nie inne ustawienie łóżka, które jest najbardziej optymalne z różnych względów, łóżko okazuje się być o np. 5 cm dłuższe niż potrzeba. Sam mebel można zamówić na wymiar lub przyciąć samemu, ale co z materacem?

Innym przypadkiem jest duży wzrost, gdzie 200 cm łóżko jest za krótkie. Spanie w niewygodnej pozycji nie wchodzi w grę, więc trzeba również sięgnąć po niestandardowe rozwiązania.
W tych i innych przypadkach, gdzie chcemy mieć materac w dowolnym rozmiarze, można skorzystać z opcji wykonania materaca na wymiar. Najlepiej zwrócić się z tym do producenta materacy, jednak trzeba pamiętać, aby dobrze zmierzyć wymiary, które powinien posiadać.

Prawidłowe zdjęcie miary polega na zmierzeniu wewnętrznej części łóżka, w tej, w której będzie znajdował się materac. Nie należy do tego używać elastycznych miarek aby ten pomiar był dokładny. Lepiej zostawić lekki luz, dzięki któremu będzie odbywać się wietrzenie, niż sprawić, że materac będzie ciasno leżał, bo to sprzyja jego deformacjom.

W razie wątpliwości, można poprosić producenta, aby doświadczony pracownik przyjechał i sam zmierzył, wtedy będziemy pewni, że zamówimy odpowiedni rozmiar materaca.