Sen to zdrowie. Trzecią część doby, według opinii specjalistów, powinien zajmować nam sen. To on jest źródłem naszego zdrowia, sekretem urody i skarbnicą dłuższej młodości, o którą tak wielu dziś zabiega. W naszym obszernym poradniku przedstawimy informacje, które będą przydatne przy wyborze i zakupie materaca. Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu w celu doboru materaca do spania.

 

Łóżko z materacem czy tradycyjna wersalka?

materacTradycyjne wersalki, które tak dobrze pamiętamy jeszcze z domów naszych rodziców, a nawet dziadków, najlepiej sprawdzają się, gdy jesteśmy na nich w pozycji siedzącej. Jest nam wtedy dość wygodnie, możemy spokojnie się oprzeć i rozluźnić mięśnie. Na takiej wersalce od czasu do czasu można okazyjnie odpocząć, uciąć sobie krótką drzemkę. Niestety, w dłuższej perspektywie, nie sprawdzi się ona jako miejsce wygodnego i zdrowego wypoczynku. I wtedy alternatywą może tu być materac. Gdy martwimy się tym, że zajmuje on zbyt dużo miejsca w porównaniu ze starą wersalką, spójrzmy na to z perspektywy naszego zdrowia, wygody i dobra własnego kręgosłupa. Odpowiednia pozycja ciała podczas snu to nasza najlepsza inwestycja w zdrowie. Warto się temu uważniej przyjrzeć i głębiej się zastanowić nad powyższą kwestią. Można też o opinie popytać swoich znajomych, zarówno tych, którzy śpią już od lat na tradycyjnej wersalce, jak i tych, którzy preferują wypoczynek nocny na materacu.

Czy wysypiasz się w swojej sypialni?

Jak wygląda twój sen? Gdybyś mógł tak dokładniej przyjrzeć się mu od momentu położenia się do łóżka, poprzez etap zasypiania, snu właściwego, przebudzania się, aż do chwili powolnego rozbudzania i wstawania, to, co byś stwierdził, jeśli chodzi o wygodę i komfort wypoczynku? Czy jesteś zadowolony ze swojego łóżka? Czy jakość twojego snu w pełni cię zadowala? Dobrze jest nad tym głębiej się zastanowić i uważniej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Jaki wybrać najlepszy materac do spania i sypialni?

najlepszy materac do spania.jpgWybór wydaje się być dość trudny. Na pewno powinien być nieprzypadkowy, dobrze przemyślany i rozważony pod kątem naszych oczekiwań i predyspozycji. Dobrze dobrany model pomoże nam właściwie odpocząć po ciężkim dniu, zregenerować siły i porządnie się wyspać. Dzięki niemu zadbamy o dobrą kondycję własnego kręgosłupa. Będzie to taka nasza inwestycja w przyszłość na wiele, wiele lat, dzięki której będziemy dobrze się czuli i plecy nie będą nas bolały.

 

Dlaczego wybór właściwego materaca jest tak ważny?

Nasza sypialnia ma być przede wszystkim dla nas najlepsza i najwygodniejsza. Jest to miejsce, gdzie wypoczywamy i tak chętnie wracamy po całym dniu ciężkiej pracy. Tu się relaksujemy i nabieramy sił na nowe jutro. Zasługujemy na to, aby było nam w niej dobrze i przyjemnie. Ma nam w tym pomóc odpowiedni wybór właściwego materaca. Dzięki niemu poczujemy się lepiej za każdym razem, gdy tylko z niego odpowiednio skorzystamy. Dbajmy o swój komfort i wygodę!

Twardy czy miękki miękki? Który zdrowszy do spania?

materace-producentMaterac powinien być odpowiednio dostosowany do proporcji naszego ciała. Bierzemy tu pod uwagę zarówno wzrost, jak i masę. Dobrze dobrany materac nie powinien być ani zbytnio twardy, ani za bardzo miękki. Ma za zadanie odpowiednio dopasowywać się do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa. Ważne jest, aby wybrany model materaca był dłuższy o 20 cm od osoby, która będzie na nim spała. Każdy człowiek charakteryzuje się inną budową ciała. Dlatego jeśli jest on cięższy, jego materac ma być odpowiednio twardszy, natomiast, gdy śpiąca na nim osoba będzie bardzo lekka, powinien on być bardziej miękki. Najlepiej by było, aby każdy materac był indywidualnie dobrany do budowy ciała, predyspozycji i oczekiwań danej osoby. Warto o pomoc i opinię poprosić doradców pracujących w profesjonalnych sklepach z materacami.

Materac gruby czy cienki? Który lepszy?

Zwykłym, zdrowym osobom o przeciętnej masie ciała zazwyczaj wystarczają materace kilkunastocentymetrowe. Natomiast tym, którzy charakteryzują się większą masą ciała, cierpią na różne schorzenia kręgosłupa i ze względu na stan zdrowia większość czasu muszą spędzać w łóżku zalecane są grubsze materace, nawet dwudziestocentymetrowe, takie, które składają się z kilku warstw.

Drogi czy tani? Czym się sugerować?

najlepszy materac do sypialniNa cenę materaca mają wpływ surowce, z których został on zrobiony. Przeważnie wraz ze wzrostem ceny, rośnie również jakość danego materaca. Jeżeli chcemy kupić ten, który będzie nam dobrze służył przez wiele lat, to warto jest wybrać droższy model. Materace z tak zwanej wyższej półki są zrobione z lepszych materiałów, są bardziej wytrzymałe, znacznie wolniej ulegają deformacji pod wpływem użytkowania. Są bardziej odporne na ucisk i dzięki temu dają stabilniejsze podparcie dla kręgosłupa. Źle dobrany materac może obciążać nasz kręgosłup, co w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się różnego typu jego przewlekłych schorzeń. Dobry materac to inwestycja w nasze zdrowie.

Dwa czy jeden w małżeńskiej sypialni? Jak lepiej?

Tu powstaje pytanie: Czy lepszy będzie jeden szeroki materac, czy może dwa wąskie? Jeżeli zdecydujemy się na dwa oddzielne materace to powinniśmy zwrócić tu uwagę na to, aby oba były tej samej wysokości. Ważne jest także, aby sposób szycia pokrowca też był taki sam. Dwa oddzielne materace najbardziej się sprawdzają, gdy osoby znacznie różnią się od siebie masą ciała. Może im wtedy przeszkadzać kołysanie się wspólnego materaca pod wpływem poruszania się tej drugiej osoby. Każda z osób może też preferować inną jego grubość i strukturę wykonania. Natomiast jeden materac będzie bardziej praktyczny, jeśli na tym samym łóżku śpią trzy osoby jednocześnie, np. od czasu do czasu do rodziców przychodzi w nocy dziecko. Jeżeli dwie osoby mają zbliżoną do siebie masę ciała i nie przeszkadza im kręcenie się współmałżonka, to śmiało mogą pokusić się o jeden duży wspólny materac.

Materac ze stelażem czy nie?

materac ze stelazemStelaż ma za zadanie ułatwiać wentylację materaca, na którym śpimy. Wpływa też na jego trwałość i twardość, a poprzez te czynniki na jakość naszego snu. Często jest niedoceniany, jako jeden z elementów łóżka. Aby odpowiednio dobrać stelaż, musimy już wcześniej wiedzieć, jaki będziemy kupować materac. Obecnie często zaleca się stelaże z listew giętkich do materacy elastycznych – lateksowych, kieszeniowych, wysokoelastycznych oraz termoelastycznych. Najbardziej powszechne są obecnie stelaże regulujące ustawienie materaca przy głowie i nogach. Są one mechaniczne i elektryczne. Na pewno zapewniają lepszy relaks i odpoczynek. Stosuje się je głównie do materacy lateksowych.

Strefy twardości czy nie? Czy to ważne?

Najwyższa wartość stref twardości materaca to siedem. Na całej długości materaca umieszczone są różne obszary, które różnią się od siebie twardością. Dzięki temu zapewniają właściwe podparcie głowie, szyi i barkom, lędźwiom, udom, łydkom i stopom. Na górne i dolne części naszego ciała zaplanowano taką samą twardość. Dzięki temu możemy swobodnie zamieniać materac oraz odwracać go na drugą stronę. To działanie zdecydowanie przedłuża jego trwałość.

Czy materac można prać?

pranie pokrowca do materacaMateracy z zasady nie pierzemy. Powinniśmy się starać, aby nie dopuścić do ich poważniejszego zabrudzenia. Praktyczne jest tu stosowanie mat ochronnych, cienkich materacy nawierzchniowych lub zwykłych prześcieradeł. Sam materac, gdy zachodzi taka potrzeba, czyścimy szczoteczką lub lekko wilgotną szmatką. Gdy nasz materac posiada zdejmowany pokrowiec, wtedy mamy problem z głowy. Pierzemy go zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na doszytej metce.

 

Jaki wybrać pokrowiec do materaca?

pokrowiec do materacuOdpowiedni wybór pokrowca ma bardzo istotne znaczenie przy stałym użytkowaniu materaca. Ma on za zadanie ochronę wnętrza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrze jest mieć pokrowiec dobrej jakości. Jest on wtedy bardziej wytrzymały i dobrze służy nam przez wiele lat. Zapewnia odpowiednią wentylację, a także pomaga utrzymać właściwą higienę jego użytkowania. Warto zainwestować w solidny pokrowiec, który możemy tak często, jak tylko chcemy zdjąć, wyczyścić, a w razie potrzeby wyprać lub nawet wymienić na inny. Najlepsze modele pokrowców materacy posiadają tak zwaną oddychającą strukturę, która składa się z włókien zarówno syntetycznych, jak i naturalnych.

Jaki materac do łóżeczka dla dzieci?

materac dla dzieckaWybierając materac do łóżeczka dla swojego dziecka, powinniśmy pamiętać o tym, że powinien on posiadać specjalny atest Państwowego Zakładu Higieny oraz rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Materac dziecięcy wykonany profesjonalnie musi mieć delikatnie zakończone wszystkie krawędzie oraz bardzo ściśle przylegać do ramy łóżka dziecięcego lub do jego szczebli. Materac dziecięcy ma przepuszczać powietrze oraz posiadać specjalną wkładkę, która ułatwia odparowywanie wilgoci. Na jego wierzchu warto położyć materacyk ochronny, który w zależności od potrzeby można wyprać lub wymienić na nowy. Pokrowiec materaca dziecięcego powinien być tylko i wyłącznie zdejmowany z przeznaczeniem do prania.