Po intensywnym dniu często padamy na łóżko i momentalnie zasypiamy. Jednak są wyjątki. Jeden lub kilka dni w miesiącu, gdy przekładamy się z boku na bok i nie możemy zasnąć. Wielu ludzi nie wie, o co chodzi, ale wystarczy rzut oka za okno lub w kalendarz i wiadomo, co może być przyczyną tej bezsenności.

Pełnia księżyca – podania ludowe kontra nauka

To właśnie wtedy, według legend, miały wychodzić wampiry i inne zjawy. Ludzie stawali się niespokojni, występowały zaburzenia psychiczne i skłonności do lunatykowania, a z drugiej strony wzrost popędu seksualnego. Odkładając na bok wszelkie tego typu podania, nie da się ukryć, że wielu ludzi odczuwa zmiany nastroju, a przede wszystkim, ma problem ze snem.
Nie jest to żadną tzw. mądrością ludową. Szwajcarscy naukowcy wzięli poważnie pod lupę ten temat i w 2013 roku podzielili ochotników na dwie grupy wiekowe – 20-31 lat i 57-74 lata, żeby zbadać, co może być przyczyną zaburzeń snu w czasie pełni. Eksperyment dowiódł, że w czasie pełni owi testerzy spali znacznie gorzej i wiek nie miał żadnego znaczenia! Podejrzewano wpływ światła, które mogło wpływać na wydzielanie melatoniny (hormon regulujący zegar dobowy w organizmie), ale działo się tak samo z ludźmi śpiącymi w bardzo dobrze zacienionych pomieszczeniach.
Wszyscy badacze są zgodni co do jednego – nie potrafią ustalić jednoznacznej przyczyny tych zaburzeń. Po części może to być światło, zmiana promieniowania elektromagnetycznego lub grawitacji.

Jak sobie radzić w czasie pełni księżyca, gdy odczuwamy pogorszenie jakości snu?

Ogólnie warto powyłączać przynajmniej godzinę przed snem urządzenia elektroniczne (komputer, telewizor, tablet) i nie zaglądać do telefonu komórkowego, ponieważ niebieskie światło pobudza mózg, ewentualnie zainstalować apkę z filtrem do smartfona (chociaż jednak polecamy stopniowe wyciszanie :)). Taka aktywność przy przeglądaniu internetu, oglądaniu tv dostarcza dużo bodźców, które również niepotrzebnie ożywiają. Zamiast tego polecamy spokojny spacer przed snem, wyciszającą gimnastykę rozciągającą (kręgosłup nam również za to ładnie podziękuje), czytanie książek lub spokojne rozmowy z bliskimi. Spacer i gimnastyka dotleniają organizm, co poprawia zasypianie.
Warto wspomóc się suplementując wcześniej magnez, wypić herbatę z melisy lub innego ziela uspokajającego. Nie polecamy jedzenia przed snem, bo organizm zajęty trawieniem pokarmu, ma problemy z zasypianiem.

Komfort snu poprawia niewątpliwie dobry materac do spania. Dobrze dobrany do pozycji snu, wagi, problemów zdrowotnych, może zdziałać cuda. Jak to zrobić? Najlepiej skontaktować się z nami. Chętnie dzielimy się swoją długoletnim doświadczeniem w tym temacie, wiedzą i wspólnie dobierzemy materac, który pozwoli na znacznie lepszy komfort nocnego odpoczynku. Nawet w czasie pełni księżyca.