Gdy decydujemy się na zakup wybranego materaca, na jego widok, gdy jest śnieżnobiały, miękki i nieskazitelny, wydaje się nam, że wystarczy położyć go na łóżko i pozostaje tylko leżeć i spać. I tak właśnie jest, ponieważ materac nie potrzebuje zaawansowanych umiejętności, jednak aby utrzymywać jego stan na wysokim poziomie przekładającym się na nasze zdrowie i samopoczucie, a także żywotność materaca, warto wiedzieć o pewnych rzeczach i stosować je w trakcie użytkowania.

Producenci oferują materace jednostronne i dwustronne. Pierwszy typ należy używać tylko i wyłącznie po stronie pikowania. Materac dwustronny należy przewracać co pół roku, ponieważ zapewnia to dobrą wentylację i poprawia jego żywotność oraz higienę.

Często w reklamach można zauważyć, że ludzie skaczą po materacach, co ma zapewne na celu pokazanie, jaki jest miękki i sprężysty. W praktyce nie poleca się tego typu czynności, bo mogą uszkodzić jego elementy.
Jeśli wpełnienie materaca zawiera maty kokosowe, należy pamiętać o tym, aby nie zginać go, ponieważ może to naruszyć jego konstrukcję – mata może popękać. To samo dotyczy materacy na ramie.

Prawidłowo użytkowany materac musi leżeć na odpowiednio dobranym do niego stelażu. Nie należy kłaść go bezpośrednio na ziemi, ponieważ wilgoć pochodząca z ludzkiego potu odkłada się na dole. Brak wentylacji skutkuje powstawaniem niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego pleśni. Dobrze dobrany stelaż uwzględnia przede wszystkim stopień elastyczności materaca. Im bardziej miękki materac, tym szczebelki stelaża muszą być gęściej rozmieszczone.