To, jaką dla siebie wybierzemy kołdrę, oprócz względów czysto estetycznych, powinno zależeć od kilka ważnych czynników. Przede wszystkim najwięcej do powiedzenia, będzie miała nasza skóra. Alergie, częste podrażnienia lub przeciwskazania w pierwszej kolejności podpowiedzą nam z czego powinna być wykonana nasza kołdra.

Najlepszym rozwiązaniem- zwłaszcza dla alergików, będą bawełniane, klasyczne komplety, które jednocześnie pasować będą do wielu aranżacji w sypialni. Chociaż z drugiej strony w przypadku tak szerokiej obecnie oferty na rynku, trudno jest nie dać się skusić na coś oryginalnego i niebanalnego. Istotne przy wyborze kołdry będzie również jej wypełnienie, a dokładniej jego typ. Pierze są doskonałe dla tych, którzy uwielbiają zimą przykryć się ciężką kołdrą, która zawsze spełnia wszystkie oczekiwania prawdziwych zmarźluchów. Niestety, w tym przypadku alergicy stają na przegranej pozycji, ponieważ oni nie będą mogli stosować takiego wypełnienia bez nieprzyjemnych dolegliwości.

W takich sytuacjach często poleca się wypełnienie silikonem, które minimalizuje zupełnie wystąpienie objawów alergii. Dodatkowo silikonowe wypełnienia nie są już tak dużą nowością na rynku i na pewno dostaniemy je w przystępnych, atrakcyjnych cenach. Co do ceny warto również wspomnieć, że dużo zależy również od tego, czy nasza kołdra ma starczyć nam na wiele, wiele lat, czy ma być tylko etapem przejściowym. Wtedy dużą rolę odegra właśnie cena oraz oczekiwania wobec jakości samej kołdry. Na szczęście propozycji producentów jest tak wiele, że nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś do siebie.