Wydawać by się mogło, że to pytanie to tylko kwestia osobistych preferencji. Okazuje się jednak, że owszem, nasz gust ma tu wiele do powiedzenia, ale warto wziąć pod uwagę kilka fachowych porad.

Przy wyborze materaca należy wziąć pod uwagę swoją wagę. Materace miękkie są przeważnie dla osób lekkich, im osoba cięższa, tym materac musi być twardszy. Bierze się to stąd, że nie możemy się w niego zapadać. Mając na uwadze przede wszystkim swój kręgosłup, warto sprawdzić, przy jakiej twardości leży nam się wygodnie bez zapadania się. Warto zrobić taki eksperyment: należy położyć się na wznak i spróbować włożyć rękę pod plecy, jeśli wchodzi bez oporu – materac jest odpowiedni. Tutaj trzeba również zwrócić uwagę, w jakiej pozycji najczęściej śpimy. Jeśli najczęstszą pozycją jest spanie na boku, powinno się dobrać taki materac, aby dobrze dopasowywał się do krzywizny ciała, pozwalał zagłębiać się najbardziej wystającym częściom ciała, a kręgosłup pozostawał w linii prostej.

Mitem jest przekonanie, że materac powinien być jak najtwardszy. Nasze miejsce do spania, a tym samym regeneracji, powinno być wygodne, aby noce na nim spędzone nie były męczarnią, ale przyjemnością bez bólu.
Osoby cierpiące na schorzenia narządu ruchu powinny wcześniej skonsultować się ze specjalistą aby ten dobrał im odpowiedni poziom twardości. Dobrze dobrany materac pozwoli na złagodzenie dolegliwości i nie będzie wpływał na pogłębianie się wad postawy.