Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego rodzaju materaca, czy ma być twardy, miękki, z pianki termoelastycznej, czy też z matami kokosowymi, trzeba również zastanowić się, na czym będzie leżał. Wydawać by się mogło, że wystarczy podłoga, ale nic bardziej mylnego. Jakikolwiek będzie ten nasz wybrany materac, musi mieć wentylację. Ciało ludzkie wydziela z siebie pot, nawet gdy tego nie czujemy, zwłaszcza nocą. Pot ten musi być gdzieś odprowadzany. Jeśli materac leży na podłożu nieprzepuszczającym, po jakimś czasie może nawet zapleśnieć, a tym samym znacznie zostanie skrócony jego żywot.

Nabywając materac, warto dobrać odpowiedni dla tego typu stelaż. Na rynku jest wiele rodzajów tego typu rzeczy. Jeśli kupujemy łóżko, ma ono zazwyczaj własny stelaż i wydaje się, że wszystko co potrzebne jest już zapewnione.
Oferowane na rynku stelaże mają często wykonane szczebelki z drewna sosnowego bądź sklejki o rozstawie około 8 cm. Taki typ nadaje się wyłącznie do materaców twardych, gdzie wkładem są maty kokosowe, mogą leżeć na tego typu podłożu bez uszczerbku na jakości i żywotności. Wszelkie materace elastyczne i miękkie, ze sprężynami kieszeniowymi muszą mieć rozstaw przynajmniej o połowę mniejszy. Jeśli materac jest wykonany z pianki termoelastycznej, lateksu, powinien mieć stelaż o gęstości szczebelków 3-4 cm, a one same nie mogą być sztywne, ale powinny być wykonane z materiałów gwarantujących elastyczność, tylko wtedy jest gwarancja prawidłowego i długiego użytkowania materaca.