Nawet najlepszej jakości rzeczy z czasem zużywają się i wymagają wymiany. Sprzęt elektroniczny i agd psuje się po prostu, odmawia posłuszeństwa, więc nie pozostawia wątpliwości co do funkcjonalności i od razu wiemy, że trzeba albo naprawić, albo kupić nowy. Wygląd ma tu znaczenie drugoplanowe, bo sprzęt stał się nieużyteczny. Jak to jest z materacami? Tańsze, niższej klasy materace zapewne szybciej dają widoczne znaki, że czas pomyśleć o wymianie. Uwierające poprzez zniekształcenie sprężyny, wyleżane dołki, których nie powinno być przy dobrym stanie materaca itp. Jakie są jeszcze czynniki wpływające na decyzję o kupnie nowego materaca?
Budzisz się rano i boli cię ciało lub jesteś po prostu zmęczony? Podstawową funkcją materaca jest utrzymywanie prawidłowej pozycji kręgosłupa. Jeśli nie spełnia on tej funkcji, mięśnie pracują w nocy nad utrzymaniem jej, co powoduje bóle i uczucie zmęczenia mięśni. To wyraźny sygnał, że już czas na wymianę.
Drugim elementem są wspomniane wcześniej odkształcenia. Mogą nawet wystąpić zapadnięcia, których nie powinno być.
Trzecim aspektem jest estetyka. Używany latami może być poplamiony, pokrowiec poprzecierany, co może powodować wystawanie głębszych warstw materaca. Do estetyki dołącza higiena. Człowiek śpiąc, może wydzielić w ciągu jednej nocy do 0,5 litra potu, który wnika w materac. Ludzki naskórek łuszczy się i to wszystko razem staje się doskonałą pożywką dla roztoczy i bakterii. Jeśli często towarzyszy nam uczucie swędzenia skóry i kichanie, to warto przyjrzeć się materacowi i rozważyć wymianę.
Przyjmuje się, że żywotność materaca to około 7-10 lat, a po tym czasie wymaga on wymiany.