Gdyby ktoś kazał wybrać najważniejsze pomieszczenie domu lub mieszkania, zapewne trudno byłoby zdecydować się między kuchnią, łazienką a sypialnią. Może w końcu dałoby się wybrać to najważniejsze, ale zdecydowałyby o tym niuanse. Sen, higiena oraz pożywienie to fundament ludzkiego istnienia i należałoby postawić między nimi znak równości. Dopiero wszystkie elementy tworzą warunki sprzyjające normalnemu funkcjonowaniu. Warto dbać o te aspekty, o ich jakość.

Sypialnia to coś więcej niż pomieszczenie, gdzie stoi łóżko. Aby zachować zdrowie, dorosły człowiek powinien przebywać w niej około 8 godzin, czyli trzecią część doby. W tym pomieszczeniu regenerujemy swoje ciało, dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na kilka rzeczy.

Zacznijmy od samego łóżka. Czynnik wizualny ma znaczenie, ale znacznie większe ma wygoda. Może nie chodzi tu o bajkowe łoże, zapadające się z miękkości pod człowiekiem, ale o dobrze dobrany do człowieka materac i odpowiedni do niego stelaż. Materac musi stawiać pewien opór ciału, aby te miało odpowiednią podporę, a pozycja podczas spania była prawidłowa.

Przed spaniem należy dobrze wywietrzyć sypialnię i zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Zdrowiej śpi się, gdy w pokoju jest chłodniej. W porach ciepłych zazwyczaj okno jest otwarte, ale zima mało komu udaje się spać przy otwartym oknie, warto zwrócić uwagę na to, aby okna były rozszczelnione, wtedy mózg i ciało odpowiednio się dotlenią.

Kolory ścian dobieramy według gustu, ale pamiętajmy, żeby dobierać barwy odprężające, nie pobudzające.